Telefon
WhatsApp
Meal Ne Demektir
300 X 250 Reklam Alanı

Meal Ne Demektir

Meal; Anlam, kavram, mânâ, anlayış demektir.

Meal kelimesinin kök anlamıyla baktığımızda mealin, tercüme olmadığını anlamış oluruz.

Tercümeleri o dili bilen herkes yapabilir. Ancak anlamlandırmak kavramsallaştırmak manalaştırmak anlaşılır hale getirmek sadece tercüme yani dil bilgisi ile olabilecek iş değildir.

Günümüzde vahyi kur anın Meallerine baktığımızda ne sade tercüme ve nede meal göremiyoruz.

Vahyi kur anı Mealleştirmek için sadece dil bilgisi degil tarih, siyer/arap edebiyatı, sosyoloji, psikoloji, edebiyat bilgilerinin yaninda matematik ve fen bilgileri de gereklidir. Türkiyede 300 den fazla meal var. Ancak % 99 u aynı. Bunun sebebi meal yapanların çok boyutlu bilgilerden habersiz oluşlarının verdiği psikoloji ile Merhum Hasan Basri Çantay hocanın mealini kopye ettiklerini görmekteyiz.

1400 yıl önceki sosyoloji psikoloji siyasi ve ictimai olayları güncelleyemeyen kimselerin meal Yazmaları veya yazmış olmalarının insanlığın gelişimi açısından pek bir değeri yoktur.

Bugün ülkemizdeki Mealleri %60 ı insanlara kapalıdır. %40 ını da %1 lik kesim anlamaktadır. Durum bu vaziyette iken insanların neden güzelleşmediğini sorgulayamayız. Önce vahyi kur anı insanlara açmalıyız. Okuyan herkes kendi resmini görmeli. Tüm bu tespitlerden sonra meal okunmamalı diye bir yanılgı oluşmasın. Çünkü en iyisini yapana kadar veya arzu edilene ulaşana kadar tek çare enson güncellenen mealleri okumalıyız. Aksi halde temelli sapıtanlardan/Ehli Sünnet ve Ehli Şia gibi oluruz.

Müslümanlar yeryüzünde sosyolojik sistem kuramadıkları için yeryüzü insanlık düşmanları izm lerin eline geçmiş ve zulümler dayanılmaz hale gelmiştir.

Bunun sebebi vahyi kur an üzerinde çalışılmamasıdır. Müslümanlar nereden Yıkıldıklarını bilmek mecburiyetindedir. Allah, Mutlak Hâkimiyetten sosyolojik hakimiyeti ayırarak Hikmet sıfatı ile insanlara bırakmıştır. İnsanın yeryüzüne geliş sebebi sosyolojik imardır. Hesabı bundan verecektir insan.

Vakit geçirilmeden Enaz 100 kişilik bir bilim ekibi ile vahyi kur an yukarıda bahsettiğim esaslar dahilinde güncellenmelidir. Aksi halde IZM lere kulluk devam edecektir vesselam.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!