Telefon
WhatsApp
Hayatın Nükteleri
300 X 250 Reklam Alanı

Hayatın Nükteleri

Siyaset bilimleri en eski sosyal bilimlerdir. İnsanlar hiçbir şeyde yaşamın dışında değildi. Çünkü yeryüzündeki zaman insanların iletişimi ve uöneyimidir. Bu ilk insanlık ile başlar. Allah kendinden güç vererek boş konuşmayı bilimsel bla bla bla ile açıklamakta.

Anlatmaya çalıştığım, "kutsal metinlere meşruiyet kazandırmak"

Örneğin kutsal kitaplar bize doğru insan olmamız gerektiğini söyler. Günahtan, yasaktan, yedi ölümcül tehlikeden uzak durmalıyız. Gurur, şehvet, açgözlülük, oburluk, kıskançlık, gazap ve tembellik.

Bu aslında insani bir oluşumu emreder. Yani, bir beden benliğinde politika ve Meşruiyet. Tıpkı ibn Haldun'un devlet ütopyası gibi..

Meşruiyet Kanundur, düzendir, insanın inandığı bir yoldur. İnsanda son yol, kazanmak ister. Yani, yasa koyucu olmak için, kişi otorite olmalıdır. Çünkü kaçınılmaz olarak meşruiyet bir yol olmalıdır. İnsanlar tarih boyunca, meşruiyet yollarını sıralarlar. Örneğin, 15. yüzyıl düşünürünün Machiavelli'si şöyle der: Din, politika için bir tehlikedir, ancak meşruiyet için mükemmel bir seçim. Aynı şekilde Andew Heywood'un da dediği gibi; meşruiyet için geleneksel otorite, karizmatik otorite ve rasyonel otorite eskidir ama yüzyıllardır başarılı olmuştur. Din kelimesi tarih boyunca sosyalleştirilerek kötü anlamda kullanılmıştır. Oysa vahyi kur anda din kainatın İşletim sistemi ana tema olarak işlenir. Değişmeyen klişe kurallar anlamında.

Siyaset hizmet sanatıdır ve her yerdedir. işteyken, okulda, eğlenirken, yemek yerken, ailenizle birlikte, her yerde! Bu nedenle iletişim bilimi ve sosyoloji kaçınılmaz bir şekilde siyasete bağlı bir bilim olmuştur.

Aslında o (siyaset) her yerde. İktidar ve güçtür. Bu nedenle halk, (fiziksel güç) yerine meşruiyet için devleti seçer ve kanunlar bunlardan biridir. Çünkü yasalar sınırları çizer.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!